حمل و نقل

کارنیه تیر چیست؟

کارنیه تیر چیست؟ شاید برایتان سوال مطرح باشد که یک کالا پس از صادرات از کشوری دور چگونه سلامت به کشور مقصد می رسد و هیچگونه ثبت و ضبطی موجب از دست رفتن کالا نمی شود. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کارنیه تیر

کارنیه تیر (TIR carnet)

هنگامی که قصد دارید حمل بار به خارج کشور مانند اینکه کالایی را به طور زمینی از کشوری همانند فرانسه به کشور وارد کنید. از میان چندین کشور عبور می‌کند برای اینکه کالا به صورت پلمب و دست نخورده به کشور برسد نیازمند داشتن برگه ای است که کشور مبدا و مقصد را مشخص کند. به این برگه یا سند کارنیه تیر می گویند. برای ترانزیت بین المللی کالا تحت چارچوب کنوانسیون تیر که در کشور مبدا صادر و آن کالا به صورت پلمب شده در وسیله نقلیه جاده ای قرار می گیرد و از کشورهایی که ما بین کشور مقصد هستند عبور می کند. نیازی به انجام امور تشریفاتی مربوط به ترانزیت طبق قوانین داخلی برای ورود و خروج در مرز این کشور ها نیست.

حمل بار به خارج کشور

با تصور اینکه شما مسافر خارج کشور هستید یا بازرگان یا اینکه برای انجام معاملات تجاری به کشوری خارجی می روید برای انجام امورات تجاری و ارزی خود و حمل بار به خارج از کشور نیاز به مسیری امن دارید که کالا های خود را با امنیت و سلامت به مقصد برسانید.

تاریخچه کارنیه تیر

در سال‌ های دور برای عبور کالا از جاده های کشور های ما بین کشور مقصد قوانین بسیار و دست و پا گیری وجود داشت که موجب از دست رفتن زمان، فساد مواد خوراکی، گذشتن تاریخ انقضا و … می شد. اما در سال 1959 به همت اتحادیه حمل و نقل جاده ای برای کاهش تشریفات گمرکی و جلوگیری از خسارات احتمالی کنوانسیونی با نام کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل و نقل بین المللی کالا در جاده ها ایجاد شد. 15 سال بعد نیز این عهدنامه درسال 1975 تصحیح گردید.

کنوانسیون کارنیه تیر در ایران

این کنوانسیون در سال 1363 قانون الحاق ایران، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به عنوان ضامن و موسسه کنوانسیون کارتیه تیر انتخاب شدند.

مشخصات کارنیه تیر

این سند با زبان فرانسوی چاپ می شود و ممکن است دارای صفحات اضافی مانند متن کارنیه به زبان کشوری که در آن صدور می شود ترجمه گردد. مطابق با این کنوانسیون سندی برای ترانزیت بین المللی کالا با دفترچه تیر یا با نام کارتیه تیر صادر می شود.

مزایای کارنیه تیر

  • امکان ارسال کالا و اموال طبق روش های استاندارد و متحد، جدایی از تشریفات گمرکی هر کشوری
  • جلوگیری از تعویض کالا ها و سو استفاده از باز کردن و سرقت و یا خسارات احتمالی دیگر
  • جلوگیری از دخالت های غیر مجاز
  • رعایت قانون و مقررات ملی هر کشور
  • و…

اقدامات لازم به هنگام عبور

  • اجرای دستورالعمل های مرتبط حفاظتی برای انواع کانتینر یا محفظه برای جلوگیری از قاچاق
  • آماده سازی برای هرگونه ریسک در عوارض و حقوق گمرکی در طول سفر توسط موسسه ضامن
  • داشتن پلمب وسیله نقلیه ای که کالا را حمل می کند از گمرک مبدا

(TIR ) از چه کلمه ای اختصار شده است؟

کلمه TIR کلمه ای اختصار شده فرانسوی است که کامل شده آن ( Transport) یا ( Internatial par la Route Transports Internationaux Routiers ) است.

کارنیه تیر

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا