اصطلاحات

انواع ترانزیت کالا کدام اند؟

انواع روش های ترانزیت کالا در تجارت جهانی تاثیر بسیار دارد و در روند امور بازرگانی بسیار حائز اهمیت بوده است. کسانی که در حوزه تجارت مشغول به کار و فعالیت هستند با این اصطلاحات آشنایی کامل دارند. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

ترانزیت

ترانزیت (Transit)

واژه ترانزیت یک اصطلاح لاتین است. در زبان های انگلیسی و فرانسه معادل جا به جایی، عبور دادن و یا منتقل کردن است.

انواع ترانزیت کالا

انواع جا به جایی کالا معمولا شامل دو دسته است.

  • داخلی کالا
  • خارجی کالا

ترانزیت داخلی کالا

حمل یک کالا از گمرک داخلی به یک گمرک دیگر در داخل کشور ترانزیت داخلی گفته می شود. به عبارت دیگر هرگاه کالایی از یک مرکز گمرک مجاز در کشور به مرکز گمرک دیگری در همان کشور حمل و نقل شود جا به جایی داخلی می گویند. مانند حمل یک محموله از گمرک چابهار که یک گمرک مرزی است به گمرک تهران.

ترانزیت خارجی کالا

به حمل کالای خارجی از یک گمرک و عبور از خاک کشور و تحویل آن به یک کشور خارجی ترانزیت خارجی گفته می شود. به تعبیری دیگر اگر کالایی از مرز به کشور وارد شود و پس از عبور از خاک این کشور به کشور دیگری تحویل داده شود جا به جایی خارجی نامیده می شود.

انواع ترانزیت از لحاظ شیوه ارسال بار

  • دریایی
  • ریلی
  • هوایی
  • زمینی

اهمیت ترانزیت ایران

کشور ایران از جمله کشور هایی است که به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب از مزیت ترانزیتی خوبی بهره مند برده و با گسترش شبکه های حمل و نقل و ارتباطات امن و مطمئن و کار آمد می تواند از این مزیت در راستای افزایش درآمد ارزی و ارتقای موقعیت های استراتژیک خود در منطقه به نحوی مطلوب استفاده کند.

ترانزیت

گلوگاه انرژی جهان کجا است

در جنوب کشورمان ایران خلیج فارس قرار دارد، که کشورهای تولید کننده نفت جهان را در خود جای داده است. که این منطقه به عنوان گلوگاه انرژی جهان نام برده می شود.

موقعیت ایران و همسایگی ایران با کشور های همسایه

در شمال ای آن دریای خزر قرار دارد که بهترین پل ارتباطی میان کشور مان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان است و می توانند نقش مهمی در تجارت میان میان این کشور ها ایفا کند. از غرب نیز با کشور های عراق، ترکیه و از شرق با پاکستان و افغانستان همسایه هستیم.

نکته

می توان گفت ایران با 15 کشور جهان مرز آبی و زمینی دارد.

مزایای ترانزیت کالا از طریق ایران

با توجه به موقعیت استراتژیک و راهبردی و جا به جایی کشورمان، می توان فرصت ها و مزیت های زیادی را برای جا به جایی کشور در نظر داشت. اما بهره برداری درست و به موقع از این فرصت ها و همچنین انجام سرمایه گذاری لازم و تبلیغات گسترده می تواند در بهره برداری موثر از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد جا به جایی کشور موثر باشد.

مجموع مزیت های ترانزیت از طریق قلمرو ایران

  • قرار گرفتن در مسیر کریدور های ترانزیتی شمال_جنوب
  • برقراری ارتباط ترانزیتی افغانستان و آسیای میانه از طریق محور ترانزیتی شرق کشور چابهار_میلک

قرار گرفتن در مسیر کریدور های ترانزیتی شمال_جنوب

قرار گرفتن در مسیر کریدور های ترانزیتی شمال_جنوب و در نتیجه برقراری ارتباط ترانزیتی کشور های روسیه، اروپای شرقی، مرکزی، شمالی، آسیای میانه و قفقاز است. از سوی دیگر آسیای جنوبی، جنوب شرقی، خاور دور، اقیانوسیه و کشور حاشیه خلیج فارس به عنوان یک مزیت برجسته برای کشورمان ایران قلمداد می شود. همچنین به دلیل کوتاهی مسیر در کریدور شمال_جنوب و تجهیز و امکانات زیر ساخت‌ ها و فراهم آوردن امکانات و تسهیلات گسترده در بخش های مختلف حمل و نقل، مسیر ایران از جذابیت های بسیاری در رابطه با جا به جایی کالا برخوردار است.

برقراری ارتباط ترانزیتی افغانستان و آسیای میانه از طریق محور ترانزیتی شرق کشور چابهار_میلک

برقراری ارتباط ترانزیتی افغانستان و آسیای میانه از طریق محور ترانزیتی شرق کشور چابهار_میلک نزدیکی جغرافیایی بندر چابهار به افغانستان، انجام سرمایه گذاری های گسترده در بخش های مختلف حمل و نقل از جمله بخش دریایی، ایجاد تسهیلات و زیر ساخت های حمل و نقل در مسیر محور شرق کشور و حمایت های گسترده دولتی، بندر چابهار را به عنوان قطب جا به جایی افغانستان تبدیل کرده است و در صورت رفع شدن موانع، علاوه بر توسعه محور شرق شاهد رونق جا به جایی در مسیر ذکر شده خواهیم بود

نکته

بنادر شهید رجائی، امیرآباد، بندر انزلی از جایگاه ویژه ای در مسیر کریدور شمال_جنوب برخوردار بوده و علاوه بر بنادر مذکور بنادر شهید باهنر، لنگه، بوشهر، چابهار، امام خمینی، و نوشهر نیز از پتانسیل های نقش آفرینی منحصر به فرد به خود برخوردار است.

نکته مهم

بندر چابهار به عنوان مهم ترین بندر در مسیر جا به جایی محور شرق کشور مطرح شده است.

ترانزیت

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا