اصطلاحات

ترانشیب چیست و چه کاربردی در دنیای امروز دارد؟

گاهی در تجارت اتفاقاتی پیش بینی نشده ای به وقوع می پیوندد که تحت تاثیر عوامل بسیاری است. گاهی در واردات و صادرات کالا امکان دارد که کالا به طور مستقیم به کشور مقصد قابل بارگیری و انتقال نبوده از این رو بازرگانان کالای خود را در ابتدا به یک کشور واسطه یا میانی منتقل و از آن جا با تغییر وسیله نقلیه حمل و نقل، کالای خود را به کشور مقصد ارسال می کنند. این روش ترانشیب نام دارد اغلب برای کاهش هزینه های نقل و انتقال و دور زدن تحریم هایی که علیه کشور مقصد وضع شده، انجام می گردد و زیر مجموعه ای از ترانزیت است. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

ترانشیب

ترانشیب چیست (Transshipment)

ترانشیب به معنای حمل و نقل کالا یا بار و محموله به مقصد میانی و سپس به مقصد اصلی است. این نوع حمل و نقل زمانی صورت می گیرد که هیچ مسیر مستقیمی به مقصد وجود نداشته باشد. یکی از دلایلی که از این روش استفاده می شود تغییر وسیله حمل و نقل در طول سفر است. به طور مثال محموله از کشتی تخلیه و به هواپیما بار زده می شوند. دلیل دیگر ادغام بارهای کوچک تر به یک محموله بزرگتر و یا خلاف این موضوع تقسیم یک محموله بزرگ به بارهای کوچک تر است.

نکته

ترانشیب برای بسیاری از بنادر رو به افزایش بوده و ترمینال ها در تلاش هستند راه های همگام سازی با تقاضا را شناسايی کنند. هدف یافتن روش هایی برای کارایی حداکثری این نوع از حمل و نقل از طریق یافتن راه هایی برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری است.

ترانشیب بین المللی چیست

ترانشیب بین المللی بسیاری در مناطق گمرکی انجام می‌پذیرد بنابراین از بررسی ها و عوارض گمرکی جلوگیری به عمل می آید، در غیر این صورت سبب تاخیر حمل و نقل کار آمد می گردد. این روش حمل و نقل کاملا قانونی و به صورت بخشی از تجارت روز مره جهانی انجام می شود. اما می تواند مانند ورود غیر قانونی قاچاق و … مورد استفاده قرار بگیرد.

ترانشیب

تاخیر در ترانشیب

به هنگام تاخیر محموله به خارج از کشور، با توجه به طولانی بودن مسیر در چنین شرایطی به طور کامل معمول است. به دلیل ماهیت ترانشیب محموله شما تخلیه و در کشتی دیگری بارگیری می شود که به زمان بیشتری نیاز دارد. ممکن است بارگیری کامل کشتی ورودی توسط یکی بندر یک هفته زمان ببرد و بارگیری بار به کشتی جدیدی که به مقصد نهایی می رود تا یک هفته دیگر طول بکشد. این تاخیر های نهایی می تواند نتیجه ازدحام بندر باشد و گاهی اوقات به تاخیر هایی یک ماهه تبدیل شود. به همین دلیل از این روش هنگامی استفاده می شود که هیچ مسیر مستقیم حمل و نقلی به مقصد وجود نداشته باشد.

نکته

این روش ترانزیت معمولا برای صرفه جویی در هزینه حمل و نقل انجام می شود اما زمان رسیدن به مقصد را افزایش می دهد.

ردیابی ترانشیب

بهترین راه برای پیگیری بار خود در هنگام استفاده از روش ترانزیتی از ویژگی ردیابی آنلاین مسیر حمل و نقل است.

مراکز ترانشیب

ترانشیب بیشتر مواقع تقاطع حمل و نقل و در تنگه راه ها مانند تنگه پاناما، کانال سوئز، جبل الطارق وجود دارد. مراکز آن در امتداد مسیر اصلی دریایی حول استوا واقع شده اند. از این مسیر به صورت خاص برای تجارت آسیا_خاورمیانه_اروپا استفاده می گردد. مراکز عمده ترانشیب معمولا دارای انحراف دریایی کمی از خطوط اصلی حمل و نقل هستند و بسیاری از آنها اتصال یا تقاطع بین حمل و نقل شمال به جنوب و شرق به غرب را فراهم می کنند.

نکته مهم

درجه فعالیت یک بندر را می توان با میزان ترانشیب آن اندازه گرفت، هرچه سهم بندر از کل ترافیک منطقه بالاتر باشد، بیشتر می توان آن بندر را به عنوان مرکز ترانشیب در نظر گرفت. برای بندرهایی که میزان حمل و نقل کمتری دارند (کمتر از 25 درصد) این نوع ترانزیت یک فعالیت اتفاقی است. در حالی که بندر هایی که میزان حمل نقل بالای 75 درصد دارند می توانند به عنوان مراکز خالص در نظر گرفته شوند. به خصوص اگر میزان حمل و نقل آنها بیش از 90 درصد باشد.

تفاوت ترانزیت و ترانشیب

تعاریف قانونی آن ها می توانند با توجه به هدف و در حوزه های قانونی متفاوت باشند. بنیاد بین المللی کنوانسیون بین المللی سازمان جهانی گمرک در سال 1974 در مورد ساده سازی و هماهنگی فرآیند های گمرکی ( کنوانسیون کیوتو تجدید نظر شده) ترانزیت را به عنوان فرآیند گمرکی که طی آن کالا تحت کنترل گمرک از یک گمرک به اداره دیگر حمل می شود و ترانشیب را به عنوان فرآیند گمرکی که طی آن کالا تحت کنترل گمرکی از وسیله حمل و نقل وارداتی به وسیله حمل و نقل صادرکننده در منطقه یک اداره گمرک که دفتر واردات و صادرات است، منتقل می شود، تعریف نمود.

ترانشیب

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا