اصطلاحات

کارشناس مجازی گمرک چه کسی است و تا چه اندازه برای بازرگانان مفید است؟

کارشناس مجازی گمرک پیچیدگی ها و زمان های زیادی که صرف مشکلات مرتبط با امور گمرکی می شود را کمتر و آسان تر کرده است. چنان چه در حوزه بازرگانی، صادرات و واردات کالا مشغول به فعالیت هستید احتمالا با نام کارشناسان مجازی نیز برخورد داشته یا خواهید داشت. حال باری دیگر نگاه زیبایتان را مهمان مقاله ای دیگر از سایت تخلیه و بارگیری مسلم بفرمایید.

کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک ( Virtual customs expert )

زمان بر بودن و پیچیدگی هایی که در پروسه ترخیص و ارزیابی کالا از گمرک برای واردکنندگان مشکلات ریز و درشت بسیاری را به همراه دارد. به همین دلیل می توان برای کوتاه کردن این مسیر پر پیچ و خم، ساده ترین راه حل استفاده از کارشناس مجازی گمرک است. این امر سبب حذف نیاز به ترخیصکار و ارزیاب و کمک می کند تا فرآیند ترخیص کالا بسیار سریع تر به اتفاق بیانجامد.

یک کارشناس مجازی گمرک خوب، باید به چه اموری تسلط داشته باشد؟

  • آشنایی با تمامی دستورالعمل ها و آیین نامه های گمرکی
  • آشنایی با قوانین
  • شناخت محدودیت ها و ممنوعیت ها
  • نحوه ارزش گذاری کالا ها
  • تعرفه گذاری کالا ها
  • و … .

هویت کارشناس مجازی گمرک چگونه ؟

همان طور که از نام کارشناسان مجازی گمرک مشخص است به طور فیزیکی قابل مشاهده نیست. بنابراین نمی توانید نام فرد کارشناس و هم چنین محل اقامت او که در چه نقطه ای از کشور ساکن است را متوجه شوید. به همین خاطر، ارتباط بین شما به عنوان وارد کننده با کارشناسان مجازی گمرک کاملا از بین خواهد رفت. نکته ای که حائز اهمیت، این است که کارشناس مجازی گمرک، قادر است به طور کامل اطلاعات اظهار کننده، ترخیص کار و حق العملکار را از طریق پنل کاربری خود در EPL مشاهده کند. حتی اگر کارشناس نیاز به مشاهده نمونه کالا داشته باشد این موضوع را به گمرک محل مورد نظر اطلاع خواهد داد.

پروسه کار کارشناس مجازی گمرک

امروزه با سیستمی شدن پروسه اظهار کالا به گمرک و اسناد سامانه EPL، بعد از آن که ثبت سفارش و اظهار الکترونیکی انجام شد نوبت به تعیین مسیر کالا می رسد. به طور معمول حدود ۷۰ درصد کالا ها در مسیر سبز به حرکت درآمده و ترخیص آن ها بدون نیاز به نظارت و کنترل امکان پذیر خواهد بود.
اما در رابطه با کالا هایی که در مسیر قرمز هستند، سیستم به طور خودکار، به منظور بررسی اطلاعات اظهارنامه، یک کارشناس ناشناخته را انتخاب می کند. در واقع منظور از کارشناس مجازی این است که فرد اظهارکننده یا ترخیص کار به طور مستقیم و حضوری با این فرد در ارتباط نیست و نمی داند با چه فردی طرف حساب است.

کارشناس مجازی گمرک

به همین دلیل مشکل تبانی و رشوه بین کارشناسان و ترخیص کاران حل خواهد شد. کارشناس مجازی این امکان را داشته تا اقدام به گزارش درخواست روئیت کالا به گمرک نماید و سرویس ارزیابی گمرک محل اظهاری نیز به صورت الکترونیکی اطلاعات را به کارشناس مجازی انتقال خواهد داد و در صورت وجود هر نوع اختلافی، کارشناس می تواند گزارشی را به کارتابل مدیریت یا معاون گمرک محل اظهار ارسال نماید.

مزایای کارشناس مجازی گمرک

چندی پیش به دلیل وجود ارتباطات مستقیم مابین ارباب رجوع و کارشناسان گمرک مشکلات مختلفی هم چون فساد در سیستم اداری گمرکات دیده می شد. اما پس از راه اندازی بخش کارشناس مجازی گمرک، ارتباط کارشناس و ارباب رجوع بعد از تسلیم اظهارنامه به گمرک دیگر به طور مستقیم نخواهد بود. آن گونه است که بسیاری از امور گمرکی به روش الکترونیکی قابل انجام است.
حسن دیگر مجازی شدن این بخش، سبب سرعت بخشیدن به بسیاری از کار ها که با نظمی مطلوب تر انجام گردند. علاوه بر آن سامانه کارشناسان مجازی  گمرک باعث شده تا افراد به راحتی به صورت مجازی پیگیری کار های خود را به دست بگیرند و تعداد مراجعات آنها به گمرک به حداقل برسد. اینترنتی شدن امور گمرکی منجر به کاهش چشمگیر اشتباهات و بروز تخلفات در امور گمرکی شده است‌.

معایب کارشناس مجازی گمرک

از جمله مشکلاتی که در برخی از موارد از سوی کارشناس مجازی گمرک به وجود خواهد آمد زیان زدگی به حقوق دولت است. در واقع در پی آن دولت متحمل خساراتی جبران ناپذیر می‌گردد. واقعیت این است که برخی از گمرکات، به نوعی صرفا برای ورود برخی از اقلام خاص در نظر گرفته شده و یک گمرک اختصاصی هستند.
برای همین انتخاب کارشناسی مجازی از شهری برای شهری دیگر به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود و کارشناس مورد نظر نمی تواند به خوبی به امور رسیدگی کند.
در واقع در این زمینه تخصص لازم را نخواهد داشت. البته لازم به یادآوری است که این مشکل امروزه، حل شده و به منظور انتخاب کارشناسان مجازی گمرک برای هر اظهارنامه ای، بسته به تخصصی بودن گمرکات کشور اقدام خواهد شد.

حسن استفاده از کارشناس مجازی در گمرک

گمرک سازمانی دولتی است که در قبال اجرای قوانین و مقررات گمرکی مرتبط با صادرات، واردات و ترخیص کالا مسئول است. به همین دلیل می توان گمرک را در نظام  اقتصادی هر کشور بسیار حائز اهمیت پنداشت.
گمرک به دو بخش تجاری و مسافری تقسیم می شود. در این بین گمرک تجاری به ورود و خروج اموال و کالا ها در کشور است. گمرک مسافری در ارتباط با کنترل ورود و خروج افراد خواهد بود. در هریک از این دو بخش وجود کارشناس مجازی گمرک، در انجام امور گمرکی با سرعت و دقت بیشتری به کمک می آید.

کارشناس مجازی گمرک

شرکت تخلیه و بارگیری مسلم در امر بارگیری و تخلیه محموله ها و کالا های شما عزیزان می تواند یاری رسانتان باشد. جهت سفارش و رزرو می توانید با کارشناسان ما در تماس بوده و با استفاده از کادر مجرب و حرفه ای و همچنین تجهیزات بندری مناسب برای بارگیری و تخلیه بهره مند گردید و از خدمات ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا